
Proč fyzické tresty dětí stále přetrvávají
Na trestánà dÄ›tà panujà v našà spoleÄnosti rozdÃlné názory. ZatÃmco stále vÃce jich vidà výhody modernÃho způsobu výchovy, stále jeÅ¡tÄ› se najde spousta takových, kteřà zastávajà staré metody tÄ›lesných trestů.
Â
To se může zdát zvláštnÃ, zvláštÄ› když uvážÃme vÅ¡echny ty studie, které jasnÄ› ukazujÃ, že výprasky dÄ›tem nejen neprospÃvajÃ, nýbrž jim dokonce Å¡kodÃ. I pÅ™es vÅ¡echny důkazy, které nám Å™Ãkajà naprostý opak, jsou stále takovÃ, kteřà na tÄ›lesné tresty nedajà dopustit. A majà k tomu důvod, i když ne takový, který by byl na prvnà pohled zÅ™ejmý.
Â
Â
Navzdory tomu, co Å™ÃkajÃ, a Äemu dokonce věřÃ, nenà tÃm hlavnÃm důvodem dobro dÄ›tà nebo snaha o to, aby z nich byli dobřà obÄané. Pravda je ve skuteÄnosti nÄ›kde úplnÄ› jinde. Nejde totiž ani tak o dÄ›ti, jako spÃÅ¡e o rodiÄe samotné.
Â
Je pravdou, že zlobÃcà dÃtÄ› vytvářà i v rodiÄÃch proces frustrace, neboÅ¥ nevÃ, jak jeho chovánà ukonÄit. Plácnutà dÃtÄ›te pak onu frustraci vyventiluje, a rodiÄům se (alespoň na chvilku) psychicky ulevÃ. SamozÅ™ejmÄ› dÃtÄ› breÄet obvykle nepÅ™estane, naopak, mnohdy zaÄne jeÅ¡tÄ› vÃc, takže výsledný efekt je v podstatÄ› nulový.
Â
Â
JistÄ›, jsou argumenty, že se tak dÃtÄ› nauÄà respektu k dospÄ›lým. To vÅ¡ak nenà tak docela pÅ™esné – nauÄà se vyhýbat trestu. A posluÅ¡nost ze strachu (byÅ¥ neuvÄ›domÄ›lého) nemá s respektem ani vzdálenÄ› nic spoleÄného. To je vÅ¡ak nÄ›co, co si bohužel mnoho lidà neuvÄ›domuje.
Â
SamozÅ™ejmÄ› je pochopitelné, že ve vypjatých situacÃch rodiÄe, i ti, kteřà se snažà své potomky nebÃt, Å™ÃkajÃ, že jim „ujela ruka“. A právÄ› to je ono vyventilovánà oné frustrace, o které byla Å™eÄ dÅ™Ãve. Proto bychom si mÄ›li uvÄ›domit, že pokaždé, když dÃtÄ› uhodÃme, stavÃme své krátkodobé uspokojenà nad jeho pohodlà a zdravý vývoj.
Â
Ano, dÄ›ti by mÄ›ly mÃt jasnÄ› stanovené hranice, a za jejich pÅ™ekroÄenà by mÄ›ly nést následky. Fyzické tresty vÅ¡ak rozhodnÄ› nejsou nikdy tÃm pravým Å™eÅ¡enÃm.